Kancelaria Adwokacka

Adwokat Wiktor Pielecki

Adres Kancelarii: ul. 3 maja 7/7, 20-078 Lublin

Jak można wyegzekwować należności od osób prywatnych?

  /  Aktualności   /  Jak można wyegzekwować należności od osób prywatnych?
Adwokat czytający dokumenty należności pieniężnych

Jak można wyegzekwować należności od osób prywatnych?

Odzyskiwanie należności od osoby prywatnej nie jest zadaniem prostym. Dłużnik spłacający swoje zobowiązania w terminie nie jest problematyczny. Natomiast, kiedy nie chce spłacać swoich zobowiązań finansowych, to wierzyciel powinien zgłosić się po pomoc do doświadczonego prawnika.

Umowa pożyczki jako zabezpieczenie interesów wierzyciela

Najlepszym zabezpieczeniem wierzyciela jest zawarcie umowy pożyczki. W sytuacji, gdy w umowie pożyczki nie jest określony termin jej zwrotu, pożyczkobiorca jest zobowiązany do oddania kwoty pożyczki w ciągu 6 tygodni od dnia, w jakim pożyczkodawca zażąda zwrotu. Opóźnienie uprawnia do żądania odsetek. Umowa pożyczki jest podstawą do tego, by móc później skutecznie egzekwować należności. Dysponując tego typu umową można wystąpić do sądu z pozwem o wydanie przeciwko dłużnikowi nakazu zapłaty. Jest on na podstawie umowy dołączony do wniosku. Prawomocny nakaz zapłaty może stanowić podstawę do działań komornika.

Co można zrobić, aby odzyskać dług od osoby prywatnej?

Jeśli dłużnik unika spłaty zobowiązania, to na początku warto spróbować polubownego porozumienia z taką osobą. Podczas rozmowy, do której oczywiście dojdzie, jeśli dłużnik będzie mieć taką wolę, można dowiedzieć się, że osoba, której pożyczyliśmy pieniądze ma przejściowe problemy finansowe. Wówczas dobrym rozwiązaniem będzie rozłożenie jej całości długu na raty, spłacane w konkretnie wyznaczonej liczbie miesięcy. Dzięki angażującej rozmowy można znaleźć porozumienie.

Natomiast, kiedy mimo podejmowanych prób kontaktu, dłużnik nie odpowiada, a płatność nie jest realizowana – warto zgłosić się do adwokata. Windykacja długów od osób prywatnych jest bowiem zagadnieniem domagającym się profesjonalnego podejścia. Dobry adwokat zajmujący się sprawami związanymi z egzekwowaniem długów z pewnością pomoże klientowi znaleźć najlepsze rozwiązanie. Po ustaleniu szczegółów zazwyczaj sprawa jest skierowana do sądu. Wówczas dobrze będzie korzystać z reprezentacji kogoś, kto we wskazanej dziedzinie posiada doświadczenie. W chwili, gdy sąd wyda odpowiedni nakaz zapłaty zadłużenia, można przystąpić do windykacji komorniczej. Wówczas do czynności, jaką jest egzekwowanie długów, włącza się komornik, bezwzględnie przystępujący do zajęcia mienia dłużnika. Stanie się ono później przedmiotem licytacji, a uzyskany dochód będzie spłatą należności. Takie rozwiązanie traktowane jest jednak jako ostateczność. Sprawa może się też okazać skomplikowana, kiedy dłużnik jest oszustem. Osoba taka zna bowiem sporo sposobów na uniknięcie zapłaty należności. Może chociażby przepisać swój majątek na kogoś innego. Wtedy nawet komornik może okazać się bezsilny.

Na czym polega sprzedaż długu?

Innym, równie często spotykanym rozwiązaniem, jest wystawienie długu na giełdzie wierzytelności. Nie jest to w żaden sposób skomplikowane, ponieważ wystarczy zarejestrować się na stronie internetowej takiej giełdy i dodać tam swoją ofertę. Warto dodać, że giełda wierzytelności przeznaczona jest zarówno do klientów prywatnych, jak i dla przedsiębiorców. Ceny wystawianych ofert są zróżnicowane, a także zależą one od: wartości wierzytelności, terminów lub liczby długów. Korzyści wynikających ze spłaty długów jest dla wierzyciela wiele. O ile zatem radca prawny podpowie takie rozwiązanie, to warto się na nie decydować. Plusy umieszczenia oferty na giełdzie to:

  • szybki dopływ gotówki,
  • zredukowanie kosztów własnych,
  • oszczędność czasu,
  • mniejszy stres,
  • poprawa własnej płynności finansowej,
  • zminimalizowanie formalności,
  • uniknięcie niepotrzebnych strat.

Zlecenie windykacji długów profesjonalnej kancelarii prawniczej

Zlecenie windykacji długów profesjonalnej kancelarii prawniczej pozwala zyskać czas, jaki byłby poświęcony na prowadzeniu windykacji samodzielnie. Z pewnością, gdy trafi się do rzetelnego adwokata, to osoba taka wyznaczy indywidualny tok postępowania, dostosowany do konkretnej sprawy. Niejednokrotnie pozwala to przyspieszyć procedurę odzyskiwania należności.