Kancelaria Adwokacka

Adwokat Wiktor Pielecki

Adres Kancelarii: ul. 3 maja 7/7, 20-078 Lublin

Nieruchomości rolne. Prawo rolne.

  /    /  Nieruchomości rolne. Prawo rolne.

Prowadzenie gospodarstwa rolnego, dostarczanie żywności czy hodowla zwierząt wymaga dobrej znajomości prawa rolnego. Z racji tego, że zmian legislacyjnych jest wiele i następują one stosunkowo często, oferujemy Państwu wsparcie z różnych obszarów. Specjalizujemy się również w tematyce nieruchomości rolnych, ale nasza kancelaria adwokacka świadczy pomoc prawną także w zakresie:

 • pomocy przy uzyskaniu zgody na nabycie nieruchomości rolnych o powierzchni przekraczającej 1,0 ha;
 • zadbania o zabezpieczenie oraz przeprowadzenie spraw spadkowych
 • reprezentacji klienta przed właściwymi organami.

Pełne wsparcie z zakresu prawa rolnego.

Działamy szybko i sprawnie. Posiadamy duże doświadczenie w reprezentowaniu indywidualnych podmiotów związanych bądź nie z rolnictwem, producentów rolnych, hodowców zwierząt czy przetwórców. Służymy radą i konkretnym planem działania podczas realizacji większych inwestycji lub przekształceń. Nasi adwokaci dbają o przestrzeganie przepisów nie tylko krajowych, ale także unijnych. Na bieżąco śledzimy wszystkie zmiany oraz nowelizacje prawne, co pozwala nam na efektywne przygotowanie się do sprawy. Wytłumaczymy Państwu także wymogi oraz rozporządzenia Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) i idące za nimi ewentualne zmiany w prowadzeniu gospodarstw czy nabywaniu nieruchomości rolnych.

Prawnicy zajmują się również przygotowywaniem wymaganych pism, składaniem właściwych wniosków i dopełnieniem wszelkich niezbędnych formalności. Nie muszą się zatem Państwo martwić o terminowość oraz zachowanie innych formalności.

Nieruchomości rolne – kompleksowa obsługa

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) powstał 1 września 2017 roku (ustawa z dnia 10 lutego 2017 r. (Dz. U. 2017 poz. 623)). W tym terminie przestały istnieć dwie agencje rolne – Agencja Rynku Rolnego i Agencja Nieruchomości Rolnych. Ich zadania w znacznej mierze przejął KOWR. Jednym z zadań KOWR jest regulowanie obrotu ziemią rolną, co wiąże się z koniecznością spełnienia przez potencjalnego nabywcę ziemi rolnej dodatkowych wymogów. Główną przeszkodą w przypadku chęci zbycia nieruchomości wraz z ziemią rolną jest ograniczenie rynku potencjalnych nabywców wyłącznie do osób spełniających wymogi rolnika indywidualnego lub podmiotów wymienionych w art. 2 ust. 3 pkt 1 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. W konsekwencji wielu właścicieli gospodarstw rolnych oraz ziemi rolnej przekonanych jest, że nie może sprzedać ziemi osobom niespełniającym wymogów rolnika indywidualnego. W praktyce osoby te są uprawnione do zakupu ziemi rolnej o powierzchni mniejszej niż 1ha (bez konieczności uzyskania zgody Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa) lub większej (po uzyskaniu zgody Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa).

Jak wynika z powyższych informacji, nabycie lub zbycie prawa własności do nieruchomości rolnej stanowi kwestie złożone, które (w zależności od indywidualnej sytuacji klienta) podlegają KOWR lub też nie. Wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom rolników oraz właścicieli nieruchomości rolnych, zapewniamy kompleksową pomoc na każdym etapie transakcji dotyczących nieruchomości.

Zakres usług prawa nieruchomości rolnych

Jako Kancelaria specjalizująca się w obsłudze nieruchomości rolnych, naszym klientom oferujemy m.in.:

 • kompleksową obsługę transakcji dotyczących nieruchomości rolnych,
 • prowadzenie negocjacji,
 • przeprowadzenie analizy stanu prawnego nieruchomości,
 • analizę postanowień umownych pod kątem potencjalnych zagrożeń dla nabywcy nieruchomości,
 • nadzór prawny nad wykonywaniem postanowień umownych, ze szczególnym uwzględnieniem umów przeniesienia własności i najmu nieruchomości,
 • prowadzenie postępowań przed sądami wieczystoksięgowymi,
 • reprezentowanie Klienta w sprawach dotyczących nabycia prawa do nieruchomości rolnej,
 • reprezentowanie Klienta w postępowaniach o wydanie nieruchomości,
 • reprezentowanie Klienta w postępowaniach o zniesienie współwłasności,
 • reprezentowanie Klienta w postępowaniach o ustanowienie służebności,
 • obsługę postępowań w sprawach o przekwalifikowanie gruntu.

Jednocześnie zapewniamy kompleksową i fachową obsługę kwestii prawnych związanych z obrotem nieruchomościami rolnymi regulowanymi przez KOWR. Doradzamy, przygotowujemy dokumentację i pomagamy w uzyskaniu zgody Dyrektora Generalnego KOWR na sprzedaż/zakup nieruchomości rolnej.

Zasięg usług Kancelarii Adwokackiej

Nasze usługi kierujemy zarówno do osób spełniających wymogi rolnika indywidualnego, jak i interesantów, którzy tych warunków nie spełniają. Wspieramy Klientów indywidualnych, biznesowych, organizacje i zrzeszenia. Zapewniamy profesjonalną i kompleksową obsługę wszelkich kwestii związanych z obrotem i zarządzaniem nieruchomościami rolnymi. Do współpracy zachęcamy w szczególności mieszkańców okolic Lublina, jak i osoby planujące zbycie lub nabycie nieruchomości w tych okolicach.

Adwokat Wiktor Pielecki
Wiktor Pielecki
Adwokat
Portret osoby
Alicja Kubiak
Adwokat
Portret osoby
Marzena Myślińska
Radca prawny

Wszystkie specjalizacje